štvrtok , 21 január 2021
Aktuálne novinky

M-SPORT FORD WORLD RALLY TEAM pracuje na elektrickom automobile pre jednodňové preteky

Tím M-Sport z Majstrovstiev sveta v rally začal pracovať na elektrickom aute špeciálne pre súťaž rally. Pretekom kraľujúci tím hovorí, že toto vozidlo úplne nového druhu, ktoré bude pravdepodobne založené na podvozku Fordu Fiesta R5, bude vytvorené špeciálne pre jednodňové preteky. Tu má tím za cieľ zistiť, akú dlhú trasu je auto schopné absolvovať na elektrickú energiu čerpanú zo špeciálnej batérie. 


Ford stále hľadá nové výzvy
Šéf M-Sportu, Malcolm Wilson, sa vyjadril, že jeho tím sa vždy snaží hľadať výzvy, ktoré by ich posúvali ďalej. Podobné vynálezy tak môžu posunúť vpred nielen ich tím, ale aj celý svet technológií v športe. Wilson povedal, že momentálne nebude zverejňovať technické detaily, pretože na tomto cieli spolupracujú aj s inými spoločnosťami, ktoré zdieľajú ich víziu a s ktorými majú podpísanú zmluvu o mlčanlivosti. Dodáva však, že ak budú veci pokračovať podľa ich plánu a progres bude očividný, mohlo by auto štartovať na pretekoch už tento rok. Otázkou zostáva, ako budú vyzerať kurzy a tipovanie na tieto elektrické pretekárske autá.
Podľa M-Sportu má elektrický pohon miesto aj v športe
Wilson sám potvrdil, že auto by mohlo aj vyzerať ako R5ka, ale nemala by to byť konečná verzia. Cieľom, ktorý by tím chcel s autom dosiahnuť, je sústrediť sa na preteky rally na celonárodnej úrovni. Navyše Wilson plánuje zostrojiť auto, ktoré je trvalé, schopné vyhrať jednodňové preteky a bude možné si ho zadovážiť za konkurenčnú cenu, pričom podľa neho vývoj v súčasnosti nie je len o Svetovom šampionáte, ale najmä o rozšírení možností v budúcnosti. Riaditeľ M-Sportu tvrdí, že na trhu je pre takéto auto jednoznačne miesto a je presvedčený o tom, že na tu už majú aj potrebné technologické zázemie.

Nie úplne elektrické
Súčasné elektrické cestné autá sú schopné prejsť 480 až 560 kilometrov medzi nabíjaním. Svetový riaditeľ Ford Performance, Mark Rushbrook, sa vyjadril, že momentálne nie je nič, čo by ich príliš urgovalo v urýchlení produkcie čisto elektrických rally áut. Pokiaľ sa vraj pozrieme na ich plán výroby vozidiel, vidíme tam miesto pre spaľovacie motory, hybridy aj pre plne elektricky poháňané vozidlá. Podľa neho by sa to isté malo odohrať aj v motorových športoch. Určite však nechcú nevyhnutie dosiahnuť to, aby bolo každé auto z ich produkcie elektrické, chcú to však vhodne skombinovať. V rally hľadajú technológiu, ktorá bude naďalej v predstihu oproti konkurencii, no na čisto elektrický pohon vraj ešte nie je ten správny čas. Napríklad také eTurbo by však vo svete rally mohlo dávať zmysel.

Pridajte Váš komentár

komentárov