Na slovíčko s Filipom Marešom

Svoj čas pre rozhovor si našiel už v pomerne naplno rozbehnutej sezóne aj český Mladoboleslavský talentovaný jazdec Filip Mareš.

Filip, aktuálne prebieha tvoja 11. sezóna v disciplíne Rally. Musím uznať, že za 11 rokov si stihol prežiť pomerne veľa zaujímavostí a míľnikov za volantom.

Utíká to. Pamatuji si, jako včera svůj první amatérský závod se Škodou Favorit v hobbycrossu. Za první opravdový závod v rally, ale považuji Rally Jeseníky 2014 s Fabii R2. A je pravda, že od té doby jsem toho v rally prožil už docela dost.

Až na niekoľko drobných výnimiek, od počiatku tvojej kariéry si verný overenej značke Škoda. Je pre teba aktuálne Škoda Fabia R5 EVO tvojím najvernejším spoločníkom na rýchlostných skúškach? Sledujem, že si to so „škodovkou“ naozaj užívaš vo všetkých smeroch. Od reklamy, dizajnu, marketingu až po samotné výkony.

Ano, určitě je Škoda Fabia Rally 2 evo dosud nejlepším autem, které jsem na erzetách řídil. Za tři sezóny s ním mám také odjeto ze všech aut nejvíce. Narodil jsem se v Mladé Boleslavi a škodovka je proto moje domácí značka. Když pominu dva závody s Lancerem a dvě sezony s Peugeotem 208 R2, zůstávám po celou kariéru věrný právě značce Škoda.

Zásadný prelom v tvojej kariére nastal predpokladám už v roku 2016, kedy si absolvoval medzinárodné trate v rámci European Central Rally Trophy na vozidle Peugeot 208 v špecifikácii R2 po boku Jana Hloušeka. Tvoj potenciál postupne narastal a šancu rozvíjať tvoje zručnosti vycítil aj ACCR Czech Team s podporou Autoklubu ČR. Predpokladám, že práve tento fakt do značnej miery dokázal ovplyvniť tvoju „rally budúcnosť“ …

Ano, to je určitě pravda. Už v sezóně 2015 jsem svůj závodní program přizpůsobil tomu, abych byl zařazený do výběru v projektu Autoklub Rally Talent. To se podařilo a nakonec jsem byl vybrán pro účast pod hlavičkou Autoklubu ČR s Peugeotem 208 R2 počínaje sezónou 2016.

Nasledujúca sezóna 2017 bola o to zaujímavejšia a dával si jasne najavo verejnosti, že tvoje zručnosti a talent sú konkurencieschopné a na pódiu sa pre teba miesto vždy nájde. V tom roku si bol zároveň účastníkom v rámci šampionátu FIA ERC Junior U27, kde musím uznať si zaslúžene vybojoval 3. miesto v celkovom hodnotení. Bolo pre teba v tom čase zahraničie a šampionát dostatočne atraktívny v kombinácii s technikou s ktorou si disponoval?

Atraktivní rozhodně byl a dodnes tato sezona patří k mým nejlepším. V Čechách se nám dařilo vítězit a vyhráli jsme dvoukolky a v ERC Junior jsme ukazovali, že se závod od závodu lepšíme. Několik pódiových umístění a vítězství v kategorii na Rally di Roma, nebo souboj o titul na Rally Liepaja, to jsou momenty, na které nikdy nezapomenu.

V sezóne 2019 si ukázal svoje zručnosti aj na domácej pôde, v rámci MČR si sezónu ukončil v celkovom hodnotení na 2. mieste, tesne za domácim „legionárom“ Honzom Kopeckým. Kombinovať medzinárodné podujatia a domáci šampionát súčasne nebolo asi príliš jednoduché pre teba. Aj napriek tomu si podal fantastický výkon …

Rok 2019 byl zatím mou nejlepší sezónou. Doma jsme získali stříbro, ale především se nám ze 4 startů v ERC podařilo vytěžit juniorský titul mistrů Evropy a díky tomu jsme získali i finanční odměnu na další starty v ERC. To mi hodně pomohlo v loňské sezóně, kdy jsem v krátkém čase dával dohromady svůj vlastní tým.

Nedokážem si pomôcť, určite v tom však nebudem sám a je pravdepodobné, že mi dá aj verejnosť za pravdu. Po dlhé roky si teba spájam s Janom Hloušekom. Absolvovali ste spoločne podujatia a šampionáty vo väčšine tvojej kariéry. V roku 2020 už tomu tak nie je, po tvojom boku sa objavil Rado Bucha. Čo teba a tím viedlo ku takejto zásadnej zmene? Zmena spolujazdca je v skutku zásadná zmena …

Honza Hloušek se po letech spolupráce rozhodl pro změnu a domluvil se s Honzou Kopeckým. Proto jsem musel hledat nového parťáka a toho jsem nalezl nakonec v Radkovi. Přestože Radkovi chyběli zkušenosti z takto rychlého auta, přistoupil ke spolupráci maximálně zodpovědně, závod od závodu fungujeme jako tým lépe a jsem rád, že právě Radek je součástí mého týmu.

S teamom Laureta Auto Škoda Team  je evidentné, že si rozumiete vo viacerých smeroch. Za posledné dva roky spoločne pracujete aj v oblasti Marketingu a propagácie svojej značky, čo je pochopiteľne podstatná súčasť tohto náročného športu. Podarilo sa Vám taktiež spustiť členský projekt, v ktorom ponúkate širokej verejnosti možnosť priblížiť sa viac ku Rally a volantu. Ako vníma verejnosť byť tak blízko teba a v neposlednom rade možnosť posadiť sa do ostrej závodnej techniky?

S touto myšlenkou jsem přišel sám, protože jsem svým fanoušků chtěl dát možnost zažít rally opravu z blízka. A musím říci, že máme v podstatě jen kladné ohlasy. Navíc pro nás pro všechny je to vždy také jedinečný zážitek a perfektně strávený den. Všichni jsme nabití adrenalinem, načuchnutí benzínem a to je přesně to, co nás spojuje.

Často pokladám podobnú otázku aj iným osobnostiam no vrátim sa do obdobia pandémie. Čo tebe pandémia vzala a naopak čo ti dala, obzvlášť počas najprísnejších opatrení, kedy boli aj samotné Rally podujatia pozastavené? Vynútené voľno nás všetkých určite zmenilo v zmýšľaní a taktiež perspektívne využívať svoj voľný čas. Čomu sa venoval Filip Mareš?

Když přišla první vlna pandemie, skončila má spolupráce s Autoklubem ČR a čas v karanténě jsem proto věnoval především snaze poskládat vlastní tým. Setkávání nebylo možné a přiznám se že bez osobních jednání, bylo hodně složité cokoliv domluvit. Ale podařilo se a byť loňská sezona neměla mnoho závodů, bylo důležité startovat a otestovat vlastní tým v ostrém závodním režimu. Další lockdown mi dal více času a prostoru věnovat se rodině a rodinnému zázemí. Když se nemohlo závodit, snažil jsem se čas využít tak, abych se do závodů mohl ještě více opřít, jakmile to bude možné.

Moja posledná otázka je, akú máš víziu do sezóny, prípadne máš niečo nesplnené?

Tento rok je naším cílem bojovat o titul mistra ČR. To není proti Kopeckému, Pechovi nebo Černému snadným cílem, ale já věřím, že se budeme během sezóny ještě zlepšovat a že dokážeme, že na to máme. V plánu jsou také vybrané starty v ERC, prvním z nich by měla být Rally di Roma.

Foto: filipmares.cz

Autor článku: Rastislav Babuša

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *