Výrobcovia potvrdzujú trojročnú Hybrid zmluvu

Všetci traja výrobcovia bojujúci o titul v šampionáte WRC prijali novú výzvu a zaviazali sa, že v najbližšie roky 2022 – 2024 sa zúčastnia podujatí majstrovstiev sveta FIA WRC aj v hybridnej špecifikácii.

Spoločnosti Hyundai, M-Sport Ford a Toyota prisľúbili svoju budúcnosť sériovým automobilom, ktoré v roku 2022 prejdú zásadnou zmenou, kedy budú vozidlá najvyššej úrovne poháňané kombináciou elektromotora a súčasného spaľovacieho motora.

Dohoda obsahuje zároveň rovnaké podmienky medzi FIA a výrobcami na celkové náklady pre vývoj novej technológie, ktorá sa bude silne zameriavať na udržateľnosť, bezpečnosť a riadenie nákladov.

Zavedenie hybridnej technológie bolo oznámené už v roku 2019 a úzka spolupráca medzi výrobcami, WRC Promotérom a organizáciou FIA viedla k tomu, že technické predpisy dostali na tohtoročnej Svetovej rade motoristického športu zelenú.

Hyundai Motorsport potvrdil, že bude vychádzať z cestného automobilu i20 N, zároveň inšpirované zo súčasného vozidla i20 WRC. M-Sport Ford ani Toyota Gazoo Racing nepotvrdili, z ktorého modelu budú vychádzať.

Výkonný riaditeľ WRC šampionátu, Jona Siebel ocenil záväzok tejto trojice ako ďalší pozitívny krok do budúcnosti šampionátu.

“Nie je prehnané tvrdiť, že zavedenie udržateľnej hybridnej technológie pre kategóriu WRC predstavuje jeden z najväčších míľnikov v histórii športu. Takýto veľký pokrok bude v sezóne 50. výročia šampionátu vítaný. Spoločne s FIA a výrobcami je WRC Promotér plne odhodlaný zavádzať ekologickejšie automobily. Hybridné hnacie ústrojenstvo je neoddeliteľnou súčasťou automobilového priemyslu, pretože svet smeruje k udržateľnejšej budúcnosti a je nevyhnutné, aby aj WRC Promotér podporoval tento trend”, dodal Jona Siebel.

Zdroj/foto: wrc.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *